Cd. batalii o opodatkowanie spółek komandytowych

Małgorzata Gach24 października 2013Komentarze (0)

W ostatnim poście wyraziłam nadzieję, na utrzymanie obecnych regulacji dotyczących  opodatkowania spółek komandytowych.

Tymczasem wątpliwości co do utrzymania dotychczasowych zasad opodatkowania spółek komandytowych zgłosiło Polskie Stronnictwo Ludowe, z powołaniem się na zasadę sprawiedliwości podatkowej i konieczność wyeliminowania korzyści podatkowych obejmujących przede wszystkim sklepy wielkopowierzchniowe i firmy deweloperskie.

Na całe szczęście przeciwko poprawce PSL do projektu ustawy opowiedziała się Komisja Finansów (23.10.2013 r.), a sam minister Maciej Grabowski (do niedawna nieprzejednany przeciwnik spółek komandytowych) przypomniał, że o ile spółki komandytowo-akcyjne (które najprawdopodobniej od 1 stycznia 2014 r. będą objęte podatkiem dochodowym od osób prawnych) w obecnym stanie prawnym mogą praktycznie nie płacić podatków, to wspólnicy spółek komandytowych z takiego dobrodziejstwa korzystać nie mogą i są zobligowani do odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy. Sytuacja podatkowa obu tych rodzajów podmiotów przedstawia się zatem odmiennie.

Sejm odrzucił zatem wczoraj poprawkę PSL i zadecydował o objęciu regulacjami Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych tylko spółek komandytowo-akcyjnych.   

Co będzie dalej, zobaczymy ……..

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: