15% CIT nie dla każdej spółki

Małgorzata Gach09 maja 2017Komentarze (0)

Kiedyś w historycznym już bardzo wpisie pisałam o zmianach w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych w zakresie możliwości zastosowania stawki 15% CIT.

Słowo stało się ciałem i faktycznie regulacja ta weszła w życie z dniem 1 stycznia 2017 r.

Ważne jest przy tym jednak, że abyś mógł zastosować ten niższy podatek:

  • musisz być małym podatnikiem czyli ważne jest żeby Twoja spółka w poprzednim roku nie przekroczyła 1.200.000 Euro przychodów (łącznie z podatkiem należnym) albo też
  • dopiero teraz zdecydowałeś się na założenie spółki z o.o.  

No dobrze, ale co zrobić, jeśli przychody Twojej spółki z jej działalności mieściły się w limicie 1.200.000 Euro ale jednocześnie Twoja spółka była wspólnikiem jakiejś spółki osobowej. Skoro była wspólnikiem to przypadały na nią także – w określonym procencie – także przychody i koszty tej spółki osobowej.

Zatem czy dla zastosowania stawki 15% CIT ważne są tylko faktyczne przychody z działalności realizowanej przez Twoją spółkę czy też trzeba jeszcze doliczyć przychody (w odpowiednim procencie) z działalności spółki osobowej?

Odpowiedź na to pytanie – niestety negatywną przynosi interpretacja indywidualna Dyrektora KAS z dnia 29 marca 2017 r. nr 2461-IBPB-1-3.4510.19.2017.1.TS.

Generalnie nie wdając się w jakieś bardziej zaawansowane wyjaśnienia Dyrektor KAS uznał, że:

„dla potrzeb ustalenia statusu „małego podatnika”, o którym mowa w art. 4a pkt 10 updop, należy brać pod uwagę wartość całej sprzedaży, dokonywanej przez Spółkę, która w rozpatrywanej sprawie jest podatnikiem zarówno w odniesieniu do wypracowanego przez siebie dochodu (opodatkowanie na poziomie samej Spółki), jak i w odniesieniu do dochodu uzyskiwanego ze sprzedaży dokonywanej przez spółkę komandytową, proporcjonalnie do posiadanych w niej udziałów (opodatkowanie na poziomie wspólników spółki komandytowej)”.

Można się z tym zgadzać lub nie, ale jeśli jesteś w takiej sytuacji i nie uwzględniłeś udziału Twojej spółki w zyskach spółki osobowej, której jest wspólnikiem – dokonaj niezbędnych przeliczeń….

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: