Udzielanie pożyczek a VAT – oto jest pytanie :)

Małgorzata Gach19 maja 2017Komentarze (0)

Ostatnio nawiedził mnie klient, a dokładniej Prezes Zarządu spółki z o.o., który przy okazji innych tam spraw przedstawił mi swój nowy problem podatkowy.

Otóż jego spółka dokonała korzystnej sprzedaży jednej nieruchomości, ale jeszcze nie zdecydowała się na inną inwestycję. Tym samym stała się posiadaczką dość pokaźnej kwoty umieszczonej – póki co – na rachunku bankowym.

Żeby nie marnotrawić finansów – każdy wie jak nisko są dziś opodatkowane depozyty bankowe – klient wpadł na pomysł, żeby pożyczyć część uzyskanych środków innemu podmiotowi na kilka miesięcy. Takiej pożyczki jego spółka udzieliła już kiedyś innej spółce, kwota pożyczki została zwrócona a pożyczkodawca zarobił na odsetkach. Zatem analogiczna koncepcja pojawiła się i teraz……

Oczywiście nie ma przeszkód, żeby spółka udzieliła pożyczki innej spółce. Pewne problemy mogłyby się pojawić ewentualnie w przypadku pożyczki na rzecz konsumentów – bo to akurat reguluje Ustawa o kredycie konsumenckim i są to dość skomplikowane zasady. Na całe szczęście nie na tym miała polegać działalność pożyczkowa mojego klienta.

Ale pojawiły się tutaj dwa problemy:

1) spółka klienta nie miała w PKD odpowiedniego zapisu przewidującego ten rodzaj działalności,

2) klient zastanawiał się, czy z tytułu udzielenia tej pożyczki jego spółka  będzie faktycznie podatnikiem VAT, skoro do tej pory tylko raz pożyczyła innemu podmiotowi swoje wolne środki.

Odpowiedź na te kwestie przynosi m.in. jedna z ostatnich interpretacji podatkowych tj. interpretacja Dyrektora KAS z dnia 10 maja 2017 r. nr 0111-KDIB3-2.4012.62.2017.1.SR.

Rozwiązanie mieści się generalnie w jednym sformułowaniu interpretacji:

„Czynności polegające na udzielaniu oprocentowanych pożyczek pieniężnych stanowią odpłatne świadczenie usług i podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Udzielanie pożyczek przez podatnika podatku od towarów i usług spełnia przesłanki uznania tych czynności za podlegające opodatkowaniu, niezależnie od częstotliwości i celu ich udzielenia, czy statusu nabywcy. Udzielanie bowiem pożyczek przez podmiot prowadzący działalność gospodarczą, w związku z jej prowadzeniem, można identyfikować i zaliczać do zawodowej płaszczyzny jednostki, a więc uznać za rodzącą obowiązki w podatku od towarów i usług, nawet gdy te czynności nie znajdują się w jej zakresie przedmiotowym. Zatem pożyczkodawca działa w charakterze podatnika VAT, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy, a czynność udzielenia przez pożyczkodawcę pożyczki stanowi czynność wykonywaną w ramach działalności gospodarczej, w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy”.

Zatem niezależnie od tego czy PKD Twojej firmy zawiera oznaczenie działalności pożyczkowej, czy nie, udzielając pożyczek innym podmiotom możesz występować w charakterze podatnika VAT.

Oczywista musisz przy tym pamiętać, że usługi finansowe są zwolnione z podatku VAT.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: