Pierwsze zasiedlenie – stanowisko Rzecznika Generalnego TSUE

Małgorzata Gach09 lipca 2017Komentarze (0)

Pierwsze zasiedlenie TSUETzw. pierwsze zasiedlenie to zmora wielu podatkowców, usiłujących zbadać, czy dostawa zabudowanej nieruchomości powinna skorzystać ze zwolnienia od podatku VAT czy też raczej powinna być opodatkowana.

Jakiś czas temu pisałam o wątpliwościach, co do zgodności naszej ustawy o podatku VAT z Dyrektywą unijną. Wątpliwości do doprowadziły do skierowania pytania prejudycjalnego do Trybunału Sprawiedliwości UE przez Naczelny Sąd Administracyjny.

Orzeczenie TSUE jeszcze póki co nie ma, ale ostatnio pojawiło się stanowisko Rzecznika Generalnego TSUE (sprawa C 308/16), które może wskazywać na przyszłe rozstrzygnięcie Trybunału.

Dla przypomnienia w skrócie, zgodnie z polską ustawą podatkową pierwsze zasiedlenie budynku ma miejsce wtedy, kiedy budynek taki został oddany do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich wybudowaniu lub ulepszeniu.

Skutkiem takiej definicji, nawet jeśli w przeszłości dawno temu wybudowałeś budynek, który użytkowałeś dla własnych celów, to decydując się obecnie na jego sprzedaż powinieneś tę dostawę opodatkować podatkiem VAT.

Natomiast zdaniem Rzecznika Generalnego TSUE pierwsze zasiedlenie równie dobrze może być związane z czynnością nieopodatkowaną. Użytkowanie budynku przez właściciela przez co najmniej dwa lata jest zrównane z pierwszą dostawą i jego późniejsza sprzedaż powinna być zwolniona z VAT.

W tym zatem zakresie polska ustawa o podatku VAT narusza zdaniem Rzecznika Generalnego TSUE dyrektywę unijną.

Cóż, zobaczymy jak sprawa potoczy się dalej………………

 

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: