Jaki podatek od sprzedaży budynku po orzeczeniu TSUE z 16.11.2017 r.

Małgorzata Gach07 stycznia 2018Komentarze (0)

W listopadzie 2017 r. pojawiło się orzeczenie TSUE, zgodnie z którym przepisy polskiej ustawy o podatku VAT w zakresie tzw. pierwszego zasiedlenia pozostają niezgodne z Dyrektywą Unijną. Pisaliśmy o tym m.in. w artykule pt. TSUE: Polskie przepisy w zakresie pierwszego zasiedlenia budynku niezgodne z Dyrektywą VAT. Dla przypomnienia chodzi o opodatkowanie podatkiem VAT sprzedaży gruntów zabudowanych. Czy ich dostawa jest opodatkowana podatkiem VAT czy zwolniona od tego podatku?

W uproszczeniu polskie przepisy podatkowe dla zwolnienia od opodatkowania dostawy takiej nieruchomości podatkiem VAT wymagały uprzedniego oddania przez podatnika budynku do użytkowania podmiotowi trzeciemu w ramach czynności opodatkowanych.

Stało to w sprzeczności z przepisami unijnymi dającymi prawo do takiego zwolnienia także i w tych przypadkach w których podatnik przez okres co najmniej 2 lat sam wykorzystywał budynek do prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej.

Jaki zatem podatek od sprzedaży budynku po orzeczeniu TSUE powinieneś teraz zapłacić, żeby nie mieć problemów podatkowych?

Stan prawny jest na chwilę obecną taki, że co innego wynika z prawa krajowego a co innego z prawa unijnego. Zatem co ma robić w takiej sytuacji podatnik?

Jeszcze przed Świętami w Dziennik Gazeta Prawna (18.12.2017) pojawiła się informacja, że zdaniem Ministerstwa Finansów

„Z wyroku TSUE w sprawie C-308/16 wynika, że do czasu zmiany odpowiednich przepisów prawa krajowego – definicji pierwszego zasiedlenia z art. 2 pkt 14 ustawy o VAT – podatnicy mogą zastosować obowiązujące normy prawa krajowego albo bezpośrednio zastosować przepisy dyrektywy z uwzględnieniem wykładni pierwszego zasiedlenia przedstawionego przez TSUE”.

Wybór dokonany przez Ciebie jako podatnika musi być przy tym zaakceptowany przez organy podatkowe.

Podatek do sprzedaży budynku po orzeczeniu TSUE – konsekwencje dla podatnika

Jak wynika z powyższego użytkując od ponad 2 lat budynek dla celów własnej działalności gospodarczej możesz wybrać bądź: 1) opodatkowanie na podstawie przepisów obowiązujących na terenie RP, albo 2) zwolnienie takiej sprzedaży od podatku VAT zgodnie z przepisami Dyrektywy VAT.

Pamiętaj jednak, że w tym pierwszym przypadku: 1) Twój kontrahent nie zapłaci podatku od czynności cywilnoprawnych od nabycia, 2) będzie miał prawo do odzyskania podatku VAT zapłaconego Tobie przy nabyciu.

Natomiast w przypadku skorzystania ze zwolnienia: 1) Twój kontrahent zapłaci niestety podatek od czynności cywilnoprawnych, 2) Ty sam możesz zostać zobligowany do korekty odliczonego podatku VAT jeśli dokonasz sprzedaży zwolnionej przed upływem 10-letniego okresu korekty.

Każdy przypadek jest jednostkowy, różne mogą być także cele stron, zatem zanim podejmiesz wiążące decyzje dotyczące opodatkowania dostawy budynku podatkiem VAT, warto ten temat przemyśleć i przekonsultować prawnie oraz podatkowo.

***

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

artykuły pt.

***
Masz pytania związane z tematem artykułu, bądź potrzebujesz indywidualnej pomocy?
Napisz do mnie na adres m.gach@gm-legal.pl

 

***
Artykuł był dla Ciebie przydatny? Podziel się i udostępnij go innym za pomocą poniższych przycisków:

 

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: