Biała lista VAT cd.
Przepisy dotyczące tzw. białej listy podatników VAT obowiązują od 1 września 2019 r., o czym mowa była we wrześniowym artykule pt. „Biała lista podatników VAT już obowiązuje”. Jako, że ostatnio ukazały się wyjaśnienia Ministerstwa Finansów w tym zakresie, wracamy do tematu „biała lista VAT”.
Ostatnie wyjaśnienia Ministerstwa Finansów dotyczące wykazu podatników VAT
Ministerstwo Finansów na zasadzie pytań i odpowiedzi stara się odpowiedzieć na najczęstsze wątpliwości podatników, w tym np. dotyczące aktualizowania danych, czy kwestii dowodowych na okoliczność przeprowadzenia prawidłowej weryfikacji podatników VAT.
Podkreślony został także cel regulacji:
Weryfikacja formalna kontrahenta jest jedną z podstawowych przesłanek branych pod uwagę przy ocenie dochowania należytej staranności przez podatników, którzy sami nie dokonali oszustwa lub nie mieli świadomości, że dana transakcja służy oszustwu. Obejmuje ona m.in. sprawdzenie czy kontrahent jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny lub zwolniony oraz czy jest wpisany do wykazu podmiotów, które zostały wykreślone z rejestru jako podatnicy VAT lub nie zostali zarejestrowani.
W ww. wyjaśnieniach MF wskazuje także na potrzebę weryfikacji własnych danych podatnika.
Gdzie zgłaszać ewentualne błędy:
- do właściwych dla siebie urzędów skarbowych lub na adres skrzynki e-mailowej: WykazPodatnikow@mf.gov.pl
- do CEIDG – w zakresie aktualizacji danych zgłaszanych za pośrednictwem CEIDG
- do odpowiednich banków – w zakresie wyjaśnień co do charakteru danego rachunku i potwierdzania czy rachunek jest w systemie teleinformatycznym STIR.
Wyjaśnienia poruszają też tematy tzw. rachunków wirtualnych, czy odnoszą się do charakteru płatności dokonywanych z pomocą karty debetowej, kredytowej czy szybkich płatności internetowych. Jednocześnie wyjaśnienia MF wskazują na prace legislacyjne mające na celu uregulowanie poszczególnych kwestii wątpliwych jakie pojawiły się po stworzeniu ww. regulacji prawnej.
Biała lista VAT – zagadnienia przedstawione przez MF w liście pytań i odpowiedzi
MF odpowiada na następujące pytania:
- Czym jest wykaz podatników VAT?
- Od kiedy wykaz obowiązuje?
- Gdzie znaleźć wykaz?
- Jakie dane znajdziesz w wykazie?
- Jak często dane w wykazie są aktualizowane i przez kogo?
- Wykaz podatników VAT powinien być uaktualniany w dni robocze raz na dobę, dlaczego zdarza się, że zaktualizowane rachunki są widoczne dopiero po kilku dniach?
- Co w sytuacji, kiedy w Wykazie podatników VAT znajdują się niekompletne lub niepoprawne dane?
- Co zrobić gdy w wykazie nie ma kontrahenta, z którym chcę zawrzeć transakcję?
- Co może być podstawą niezarejestrowania przedsiębiorcy w rejestrze podatników VAT?
- Co może być podstawą wykreślenia jako podatnika VAT?
- Co może być podstawą przywrócenia podatnika jako podatnika VAT?
- Jak udowodnić, że weryfikacja kontrahenta została przeprowadzona lub że transakcja została dokonana na rachunek zgodny z wykazem?
- Co zrobić w przypadku, gdy weryfikacja kontrahenta okazała się negatywna, a kontrahent jest w trakcje weryfikacji i nie ma go w wykazie?
- Dlaczego warto skorzystać z wykazu podatników VAT?
- Czy korzystanie z wykazu podatników VAT jest obowiązkowe?
- Co się stanie gdy zawiadomienie o płatności za transakcję na inny rachunek niż wskazany w wykazie zostanie przekazany do naczelnika urzędu skarbowego innego niż właściwy dla mojego kontrahenta?
- Czy konsekwencje finansowe obejmą sytuację, gdy płatność za transakcję zostanie zlecona na rachunek niewskazany w wykazie, a kontrahent zapłaci VAT?
- Co w sytuacji, gdy przedsiębiorca prowadzi działalność, a nie ma go w wykazie?
- Co w sytuacji problemów technicznych z dostępem do wykazu?
- Co jeśli w wykazie nie znajdą się moje dane?
- Co w przypadku, gdy wyszukiwany kontrahent jest w wykazie ale nie ma tam jego numeru rachunku bankowego?
- Co znaczy, jeśli wykaz nie obejmuje rachunku przedsiębiorcy?
- Co w sytuacji, kiedy posiadam rachunek bankowy kontrahenta, ale w Wykazie podatników VAT wyświetla mi się komunikat o braku takiego rachunku?
- Co w sytuacji, kiedy w wykazie pojawia się informacja, że rachunek jest – jednak się nie wyświetla – ale istnieją inne rachunki danego przedsiębiorcy i pojawia się lista kilkudziesięciu numerów kont bankowych?
- Pojawienie się Wykazu podatników VAT bywa wykorzystywane do prób wyłudzania pieniędzy przez podmioty podszywające się np. pod CEiDG. Jak tego unikać?
- Czy płatności za pomocą np. karty debetowej czy kredytowej lub szybkie płatności internetowe trafiają na rachunek faktycznego odbiorcy płatności zawarty w wykazie?
- Co z płatnościami na rzecz zagranicznych kontrahentów, którzy nie są zarejestrowani w Polsce jako czynni podatnicy VAT?
- Co z rachunkami cesyjnymi, które są faktycznie rachunkami rozliczeniowymi, tworzonymi przez banki przy każdej konkretnej umowie kredytu? Dotychczas nie było ich potrzeby zgłaszania fiskusowi, czy teraz będzie to konieczne na potrzeby Wykazu podatników VAT?
- W wykazie brakuje rachunków banków i SKOK-ów, prowadzonych przez te instytucje dla celów ich gospodarki własnej. Jak to zostanie rozwiązane?
- Dlaczego korzystanie z API dla użytkowników jest limitowane, a po wyczerpaniu limitu dostęp do API zostaje zablokowany do godziny 0:00?
Wszystkie odpowiedzi na powyższe pytania można sprawdzić pod adresem: gov.pl/web/kas/pytania-i-odpowiedzi.
Podsumowanie
Warto, aby spółki i księgowi zaczęli już stopniowo przygotowywać procedury wewnętrzne do weryfikacji statusu podatkowego kontrahentów oraz ich kont bankowych, co po 1 stycznia 2020 r. nabierze jeszcze większego znaczenia praktycznego.
KLIKNIJ W GRAFIKĘ I CZYTAJ POPRZEDNI ARTYKUŁ DOTYCZĄCY TEMATU:
Uwaga:
Lada moment kolejne wydanie cyklicznego dodatku edukacyjnego dla Subskrybentów blogowego newslettera, tj. SUBIEKTYWNEGO PRZEGLĄDU PODATKOWEGO DLA SPÓŁEK. Jeśli jeszcze nie zapisałaś/-eś się do listy stałych Czytelników – Subskrybentów – zapraszam:
0 komentarzy