Dobra informacja dla korzystających z ”wirtualnych biur”
Swego czasu głośno było o przypadkach lotnych kontroli organów podatkowych, które przed nadaniem podatkom numerów NIP sprawdzały lokale wybrane przez przedsiębiorców na siedziby ich firm. Skutkiem takich nalotów była w niektórych przypadkach odmowa nadania numeru NIP, co dotyczyło właśnie owych „wirtualnych biur”.
O temacie tym i o zainteresowaniu Rzecznika Praw Obywatelskich takimi działaniami organów podatkowych była już mowa na tym blogu na początku br.
W odpowiedzi na pismo RPO, MF uzasadniało, że chodzi o zapobieganie nadużyciom a w 2013 r. z tego powodu urzędy skarbowe odmówiły rejestracji 344 spółkom, podczas gdy rok wcześniej dotyczyło to zaledwie 9 firm. Trudno jednak znaleźć, odwołując się do tych twierdzeń, jakiś logiczny związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy wirtualną siedzibą a odmową wydania numeru NIP.
Sprawą tą na całe szczęście zajął się ostatnio NSA i to rozstrzygając sporną kwestię w sposób korzystny dla podatników.
Przedmiotem analizy NSA była – jak donoszą media – sprawa spółki z Łodzi, której urząd odmówił nadania NIP, bo – jak argumentował – nie podała ona numeru lokalu, pod którym miała znajdować się jej siedziba.
Analogiczne stanowisko zajęła także Izba Skarbowa, która uznała, że adres powinien być konkretyzacją siedziby, zaś miejscem siedziby działalności gospodarczej podatnika powinno być miejsce, w którym zapadają decyzje dotyczące zarządzania przedsiębiorstwem oraz miejsce posiedzeń zarządu przedsiębiorstwa. Spółka przedstawiła tymczasem jedynie umowę najmu wirtualnego biura, gdzie oznaczono adres dla potrzeb rejestracji w sądzie, a także do odbioru korespondencji. Izba wskazała przy tym, że pod tym samym adresem wskazało swoją siedzibę jeszcze kilkadziesiąt innych spółek. Spółka zaskarżyła decyzje organów podatkowych do sądu administracyjnego, który przyznał jej rację, z takim jednakże rozstrzygnięciem nie zgodziła się Izba Skarbowa i wniosła skargę kasacyjną do NSA w Warszawie.
NSA po rozpoznaniu sprawy w wyroku z dnia 5 sierpnia 2014 r. (sprawa sygn. II FSK 3549/13) stwierdził, że organ podatkowy nie ma prawa odmówić nadania NIP przedsiębiorcy, który w zgłoszeniu podał adres „wirtualnego biura”. NSA uznał, że procedura nadania NIP nie daje możliwości badania, czy lokal nadaje się do prowadzenia działalności. Jak zauważył sąd, organy podatkowe potraktowały to postępowanie w istocie jako postępowanie o udzielenie zezwolenia, podczas gdy w rzeczywistości jest to typowe postępowanie rejestracyjne. Sąd podkreślił nadto, że postępowanie o nadanie NIP nie może się stać narzędziem kontroli prewencyjnej i ograniczania swobody działalności gospodarczej.
Pozostaje tylko mieć nadzieję, że organy podatkowe będą uwzględniać w przyszłości stanowisko NSA, a posiadanie „wirtualnej siedziby” nie będzie a priori interpretowane negatywnie.
0 komentarzy