Interpretacja ogólna po wyroku NSA?
Kilka dni temu pojawiła się informacja na temat projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym (projekt z 27 września 2017 r.). Oczywiście życie pokaże, czy i w jakim zakresie ustawa ta wejdzie w życie. Na pewno część ze zmian, tj. np. podwyższenie limitu dla „małych podatników”, czy możliwość zaliczania do kosztów uzyskania przychodów małżonka lub małoletnich dzieci, a także małżonków i małoletnich dzieci wspólników – ma charakter pozytywny. Reszta? – się zobaczy. Interpretacja ogólna po wyroku NSA to nowa propozycja zmian do Ordynacji Podatkowej. Sęk w tym, że przepis jest bardzo niejasny i budzi wątpliwości.
Ustawa wprowadzać ma także zmiany do Ordynacji podatkowej
Ma się tutaj pojawić art. 14a § 3a zgodnie, z którym:
W przypadku, gdy w wyniku wykonania wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego wydana zostanie interpretacja indywidualna rozbieżna z poprzednio wydanymi interpretacjami indywidualnymi w takich samych stanach faktycznych lub zdarzeniach przyszłych oraz w takim samym stanie prawnym, minister właściwy do spraw finansów publicznych wydaje z urzędu interpretację ogólną.
Uzasadnieniem wprowadzenia ww. zmiany jest okoliczność, że:
Sytuacja, gdy w obrocie prawnym funkcjonują rozbieżne interpretacje indywidualne z punktu widzenia podatników narusza zasady pewności i bezpieczeństwa prawnego.
i że w takiej sytuacji Minister powinien wyrazić swoje stanowisko w interpretacji ogólnej dającej ochronę wszystkim, którzy się do niej zastosują.
Z uzasadnieniem takim można się generalnie zgodzić, ale trudno mi sobie wyobrazić jak ten przepis ma w praktyce działać.
Rozbieżności
Czy interpretacja ogólna Ministra Finansów ma być zbieżna z wyrokiem NSA? A jeśli wyrok NSA będzie korzystny dla podatników a nie dla budżetu Państwa? Dotychczas w znaczącej ilości przypadków pomiędzy poglądami sądów administracyjnych a organów podatkowych istniały istotne rozbieżności.
Jak się będzie miała do tego interpretacja ogólna po wyroku NSA?
Co jeśli w dalszej kolejności NSA zmieni swój pogląd na daną sprawę? Linie orzecznicze NSA zmieniają się dość często, o czym doskonale wiedzą i podatnicy i doradcy podatkowi.
Może trzeba się odnieść jedynie do uchwał NSA a nie wyroków zwykłych składów NSA?
Pytań i wątpliwości jest tutaj wiele, a samo uzasadnienie do projektu ustawy też nic konkretnego do tematu nie wnosi.
Miejmy nadzieję, że w trakcie dalszych prac legislacyjnych kwestie te zostaną doprecyzowane.
Inaczej pytanie jak ww. przepis wprowadzający nową instytucję interpretacji ogólnej po wyroku NSA będzie interpretowany czy stosowany. W szczególności czy nie będzie wykorzystywany tylko w kierunku zapewnienia dalszych wpływów budżetowych.
Sprawdź: Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym z 27 września 2017 r.
Czytaj także artykuł pt. Mały podatnik. Od stycznia 2018 r. możliwa nowa definicja „małego podatnika”.
0 komentarzy