Kolejne ostrzeżenie przed optymalizacją podatkową
Dzisiaj poniedziałek, a zatem ten dzień tygodnia, w którym ostatnio Ministerstwo Finansów serwuje podatnikom informacje na temat niedozwolonej zdaniem MF optymalizacji podatkowej (ostrzeżenie przed optymalizacją podatkową) – skutkującej możliwością zastosowania klauzuli unikania opodatkowania. Trzeba jeszcze zaznaczyć, że chodzi tutaj o agresywną optymalizację podatkową.

Ostrzeżenia przed optymalizacją podatkową
Pierwsze z ostrzeżeń (cokolwiek to jest prawnie) zostało opublikowane 6 maja 2017 r. i dotyczyło optymalizacji z udziałem FIZ oraz emisji obligacji.
Kolejne z 22 maja 2017 r. dotyczyło optymalizacji z wykorzystaniem wartości firmy.
Tym razem Ministerstwo postanowiło odwdzięczyć się tym podmiotom, które uznały, że lepiej zarejestrować firmy poza granicami RP, jak również, np. nabywać tam z zachowaniem pewnych korzyści podatkowych np. pojazdy mechaniczne.
Najnowszy komunikat Ministerstwa
W dzisiejszym komunikacie do przeczytania pod tym linkiem (WARTO!!!) Ministerstwo uznało, że:
- Agresywną optymalizację podatkową stanowić może m.in. nabywanie czy posiadanie akcji/udziałów w podmiotach zagranicznych, które nie prowadzą tam rzeczywistej działalności gospodarczej ale podlegają tam opodatkowaniu, przy założeniu jednak, że faktyczna działalność ma miejsce na terenie RP. I nie chodzi tutaj bynajmniej o wykorzystywanie podmiotów z rajów podatkowych, lecz także o firmy w Czechach, Luksemburgu, Wielkiej Brytanii, na Słowacji, na Cyprze, na Malcie, w Holandii, Szwecji czy np. w Szwajcarii.
- Innym rodzajem agresywnej optymalizacji podatkowej może być zdaniem MF zakładanie podmiotów gospodarczych w sąsiednich krajach, tylko po to aby korzystnie nabyć samochody a następnie udostępnić je do wyłącznego korzystania na terenie RP osobom fizycznym stale przebywającym na terenie RP i będącym wspólnikami tych podmiotów.
Co wynika z komunikatu MF
Generalnie z komunikatu MF wynika, że organy podatkowe ścigać będą wszystkie te przypadki, w których rezydencji podatkowi RP zakładać będą podmioty za granicami RP zarządzane z terenu Polski – dla jak to określono „stworzenia pozoru, że działalność prowadzona za ich pośrednictwem nie podlega opodatkowaniu w Polsce”.
Wystarczy bowiem ustalenie, że podmiot zarządzany jest z RP, aby wszystkie skutki podatkowe były rozpoznawane zgodnie z naszymi przepisami podatkowymi.
Co więcej MF stwierdziło, że zasady te odnoszą się nie tylko do okresu od wejścia w życie klauzuli unikania opodatkowania, ale też do okresów wcześniejszych.
Zatem wszystkie te podmioty, które będą chciały w takiej czy innej postaci rozszerzyć zakres swojej działalności na inne kraje, lub skorzystać z bardziej racjonalnych rozwiązań prawnych i gospodarczych dostępnych poza granicami RP – będą musiały przemyśleć dwa razy swoje plany.
Cóż, na końcu pozostaje zawsze zmiana rezydencji podatkowej …………………….. tylko pytanie czy o to chodzi?
0 komentarzy