Przekroczenie limitu 2.000.000 Euro przez podatnika CIT – jaka stawka podatku?
Od dnia 1 stycznia 2019 r. do ustawy o CIT został wprowadzony przepis art. 19 ust. 1 pkt. 2) dający określonym podatnikom prawo do stosowania 9% stawki podatku CIT. Skorzystanie z tego prawa jest jednak limitowane kwota 2.000.000 euro. Co jeśli podatnik przekroczy ww. wartość?
Jakie są warunki do zastosowania 9% stawki CIT
Ustawa o CIT daje możliwość zastosowania 9% stawki podatku CIT pod pewnymi warunkami:
- Ustawa wymaga aby podatnik CIT spełniał definicję tzw. małego podatnika – zgodnie z przepisem jest to podatnik, u którego wartość przychodu ze sprzedaży (wraz z kwotą należnego podatku od towarów i usług) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 2 000 000 euro;
- Stawka ta może być stosowana tylko do tych przychodów podatnika (innych przychodów), które nie są kwalifikowane do przychodów z zysków kapitałowych. W konsekwencji dochody ze sprzedaży udziałów w innej spółce, umorzenia akcji, udziałów, połączenia, dywidendy nigdy nie mogą być opodatkowane preferencyjną 9% stawką CIT. Obowiązywać będzie w tym zakresie stawka 19% podatku CIT.
- Ustawodawca wprowadził także ograniczenia w zastosowaniu 9% stawki podatku dla podmiotów powstałych czy zaangażowanych w różnorakie operacje restrukturyzacyjne, typu podział, połączenie, aporty czy przekształcenie.
Pisałam we wpisie pt: Dla kogo 9% stawka podatku CIT?, oraz w tekście: Opodatkowanie spółki z o.o. – czy spółkę z o.o. warto brać pod uwagę?
Co w przypadku przekroczenia limitu 2.000.000 euro przychodów?
Ostatnio jeden z klientów zadał pytanie co będzie jeśli w ciągu roku obrotowego przekroczy ww. limit 2.000.000 euro? Czy do 2.000.000 euro może stosować stawkę (9% CIT a dopiero powyżej 19% CIT.
Tutaj wskazać trzeba, że przepis o którym mówimy ma następującą treść:
„Podatek (…) wynosi: (…) 2) 9% podstawy opodatkowania od przychodów (dochodów) innych niż z zysków kapitałowych – w przypadku podatników, u których przychody osiągnięte w roku podatkowym nie przekroczyły wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 2 000 000 euro przeliczonej według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy roku podatkowego, w zaokrągleniu do 1000 zł”.
Ustawodawca nie zdecydował się na wprowadzenie w ww. przepisie wprost progów podatkowych z których jasno by wynikało do jakich wartości jakie dochody są opodatkowane określoną stawką podatkową, a zastosowanie stawki 9% odniósł nie do wartości dochodów a przychodów netto podatnika osiągniętych przez niego w danym roku obrotowym.
Trudno zatem, żeby redakcja przepisu nie budziła w tym zakresie wątpliwości.
Już w roku 2019 podatnicy skierowali do Dyrektora KIS kilka wniosków o interpretację podatkową, w których pytali jak należy rozumieć ten przepis i czy obowiązek stosowania stawki 19% następuje dopiero od wartości ponad limit 2.000.000 euro.
Stanowisko organów było w tym względzie jednak jednolite. Uznawały one i uznają nadal, że w przypadku przekroczenia limitu 2.000.000 euro stawka 19% podatku CIT ma być stosowana do całego dochodu podatnika za dany rok obrotowy.
Co na to sądy administracyjne?
Stanowiska sądów pozostają analogiczne do stanowiska Dyrektora KIS.
I tak w wyroku z dnia 28.01.2022 r. sygn. I SA/Gl 1357/21 WSA w Gliwicach wskazał, że:
„Podatnik mający taki przymiot może opodatkować swoje przychody (dochody) stosując obniżoną stawkę podatkową w wysokości 9%. Uprawnia go do tego art. 19 ust. 1 pkt 2 w związku z art. 19 ust. 1d u.p.d.o.p. Jednak nie oznacza to, że preferencyjna stawka podatkowa odnosić się będzie do całego przychodu (dochodu) uzyskanego przez taki podmiot w danym w roku podatkowym. Mianowicie w art. 19 ust. 1 pkt 2 u.p.d.o.p. zakreślono próg, którego przekroczenie wyłącza stosowanie 9% stawki podatkowej, a w konsekwencji prowadzi do opodatkowania dochodu stawką 19%. Podkreślić przy tym należy, że w takiej sytuacji cały dochód uzyskany w danym roku podlega podatkowi wynikającemu z art. 19 ust. 1 pkt 1 u.p.d.o.p. (zob. P. Małecki, M. Mazurkiewicz [w:] P. Małecki, M. Mazurkiewicz, CIT. Podatki i rachunkowość. Komentarz, wyd. XII, Warszawa 2021, art. 19). Brzmienie art. 19 ust. 1 u.p.d.o.p. nie pozwala bowiem na przyjęcie 9% stawki do przychodu (dochodu) mieszczącego się w limicie oraz 19% stawki do przychodu (dochodu) stanowiącego nadwyżkę ponad przedmiotowy limit”.
Analogiczne wnioski wynikają z późniejszego wyroku tego samego Sądu w Gliwicach z dnia 22.06.2022 r sygn. I SA/Gl 1475/21:
„Regulacja zawarta w art. 19 ust. 1 pkt 2 UPDP wprost stanowi, że obniżona stawka (9 %) znajduje zastosowanie, gdy przychody osiągnięte w roku podatkowym nie przekroczyły wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 1.200.000 euro. Rokiem podatkowym, jak to już wyżej wskazano, jest zaś – co do zasady – rok kalendarzowy. (…) Dodać także należy, że gdyby wolą ustawodawcy było stosowanie w danym roku podatkowym różnych stawek, tj. obniżonej (9 %) do przychodu mieszczącego się w limicie i podstawowej (19 %) do przychodu przekraczającego limit, to dałby temu wyraz w zapisie ustawy (zob. odpowiednio art. 27 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdzie wskazuje się na stosowanie podwyższonej stawki podatkowej jedynie do nadwyżki ponad kwotę stanowiącą próg podatkowy)”.
Tym samym podatnicy CIT stosujący w ciągu roku obrotowego jako wyjściową stawkę 9% podatku winni dbać o kontrolę wysokości przychodu netto (przy czym tutaj uwzględnia się zarówno przychody z działalności jak i przychody z zysków kapitałowych), aby mieć świadomość co do tego jaką stawkę podatkową powinni prawidłowo stosować.
0 komentarzy