Przekształcenie spółki komandytowej w spółkę z o.o. – opodatkowanie zysków
Przez lata funkcjonowanie w formule spółki komandytowej było korzystne zarówno od strony podatkowej (jednokrotne opodatkowanie po stronie wspólników), jak i z punktu widzenia odpowiedzialności za zobowiązania cywilnoprawne jak i publicznoprawne (możliwe całkowite wyłączenie po stronie komandytariuszy). Od stycznia 2021 r (dla niektórych od 1.05.2021 r) sytuacja się zmieniła, ponieważ ustawodawca uznał, że spółki komandytowe będące spółkami osobowymi będą jednak opodatkowane jak spółki kapitałowe – staną się zatem podatnikami CIT.
Przekształcenie spółki komandytowej w spółkę z o.o. – zasada ogólna
Pod kątem prawnym przekształcenie spółki komandytowej w spółkę z o.o. wymaga sporządzenia Planu przekształcenia (a wcześniej przygotowana sprawozdania finansowego dla celów ww. przekształcenia), z załącznikami oraz późniejszego podjęcia uchwały w sprawie przekształcenia i przyjęcia umowy spółki z o.o.
Podatkowo – po objęciu spółek komandytowych opodatkowaniem CIT – ww. zmiana formy prawnej nie powoduje istotnych skutków, mamy tu do czynienia z tym samym podmiotem prawnym, który jedynie zmienił swoją formę prawną.
W zakresie skutków prawnych w wyniku przekształcenia w spółkę z o.o. odpowiedzialność osobista wspólników zostaje wyłączona, spółka za zaległości wszelkiego typu odpowiada własnym majątkiem, może się natomiast pojawić odpowiedzialność wspólnika będącego dodatkowo członkiem zarządu spółki na podstawie art. 299 k.s.h.
A jak to jest z podziałem zysku?
Po przekształceniu spółki komandytowej w spółkę z o.o., zyski wypłacane wspólnikom podlegają opodatkowaniu generalnie podatkiem wg stawki 19% (spółka pełni tu funkcję płatnika). Możliwe jest tutaj także skorzystanie ze zwolnienia dywidendowego o którym mowa w art. 22 ust. 4 Ustawy o CIT.
Ze względu na fakt, iż wszyscy wspólnicy spółki komandytowej mają taki sam status, zasady wypłaty zysku, przy uwzględnieniu jednakże np. zwolnienia dywidendowego są takie same. Natomiast co do spółki komandytowej pamiętać należy o odmiennych zasadach opodatkowania komplementariuszy (gdzie występuje system odliczeń) oraz komandytariuszy.
O szczegółach pisałam w pozycji: „Spółka komandytowa i komandytowo-akcyjna – sposób na Nowy Ład? Słów kilka na temat opodatkowania i oskładkowania. Część 1: Spółka komandytowa”.
WAŻNE!
Powyższe zasady znajdują zastosowanie do podziału zysku osiągniętego przez spółkę komandytową następnie przekształconą w spółkę z o.o. – osiągniętego od daty objęcia spółki komandytowej przepisami Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Zatem zasadami tymi objęte są zyski osiągnięte przez spółkę komandytową od 1 stycznia 2021 r (lub od 1.05.2021 r. jeśli spółka zdecydowała się na tę datę), a które nie zostały wypłacone wspólnikom przed przekształceniem, oraz naturalnie zyski osiągane przez spółkę z o.o. już po przekształceniu.
Wypłata zysków spółki komandytowej sprzed objęcia przepisami o CIT
Inaczej natomiast kształtuje się wypłata zysków spółki komandytowej, które zostały przez nią osiągnięte jeszcze przed objęciem przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Jako, że to zyski już raz opodatkowane na poziomie wspólników, zgodnie z zasadami obowiązującymi dla typowych spółek osobowych (obecnie dla spółki cywilnej, jawnej lub partnerskiej), ich wypłata obecnie nawet po przekształceniu spółki komandytowej w spółkę z o.o. – powinna być wolna od podatku.
Znajduje to potwierdzenie także w interpretacjach podatkowych.
Zgodnie z interpretacją Dyrektora KIS z dnia 9.12.2022 r. sygn. 0115-KDIT1.4011.640.2022.3.MR:
„W rezultacie uznać należy, że z dniem 1 stycznia 2021 r. doszło do zrównania statusu podatkowego spółki komandytowej i spółki kapitałowej (dla spółek komandytowych, które wybrały opodatkowanie ich podatkiem dochodowym od osób prawnych od 1 maja 2021 r. zrównanie to nastąpiło z tym dniem). W tym zakresie przekształcenie spółki komandytowej w spółkę kapitałową nie spowoduje żadnych zmian dotyczących jej statusu jako podatnika CIT oraz zasad opodatkowania podatkiem dochodowym.
Powyższe dotyczy także sytuacji wspólników spółki komandytowej od 1 stycznia 2021 r. (lub od 1 maja 2021 r.). Co do zasady (poza możliwością odliczenia podatku zapłaconego przez spółkę od podatku należnego od komplementariusza) ich sytuacja podatkowa jest taka sama jak w przypadku wspólników spółki kapitałowej.
W ocenie Wnioskodawcy powyższe oznacza także, że przekształcenie spółki komandytowej będącej podatnikiem CIT w spółkę kapitałową, skoro nie prowadzi do zmiany statusu podatkowego zarówno samej spółki, jak i jej wspólników, nie powinno modyfikować zasad opodatkowania podziału i wypłaty zysku i powinny one być takie same dla spółki komandytowej, która jest podatnikiem CIT, jak i dla spółki kapitałowej powstałej z przekształcenia takiej spółki. W tym kontekście wskazać należy, iż ustawa zmieniająca, która wprowadziła opodatkowanie spółek komandytowych podatkiem dochodowym od osób prawnych, nie przewiduje opodatkowania podatkiem dochodowym wypłaty zysków wypracowanych w okresie zanim spółka komandytowa stała się podatnikiem CIT.
Zgodnie z art. 13 ust. 1 ustawy zmieniającej do dochodów wspólników spółki komandytowej uzyskanych z udziału w zyskach takiej spółki, a osiągniętych przez taką spółkę przed dniem, w którym spółka taka stała się podatnikiem CIT, stosuje się przepisy w brzmieniu obowiązującym w okresie, kiedy spółki komandytowe nie były podatnikami CIT, tj. że wypłata takiego zysku jest neutralna podatkowo.
Celem tego przepisu było wyeliminowanie efektywnego podwójnego opodatkowania zysków wspólników spółek komandytowych w związku ze zmianą statusu takiej spółki na gruncie podatku dochodowego. Skoro przekształcenie spółki komandytowej będącej podatnikiem podatku dochodowego w spółkę kapitałową nie powoduje zmiany statusu podatkowego lub zasad opodatkowania zarówno samej spółki, jak i wspólników, to powyższa regulacja powinna znaleźć zastosowanie także do podziału (wypłaty) zysku spółki kapitałowej w formie dywidendy (w ujęciu prawnym) po przekształceniu (po przekształceniu będzie to podstawowa forma dystrybucji zysków od Spółki Przekształconej do udziałowców).
Przedstawiona argumentacja zgodna jest też z celem wskazanego powyżej przepisu – brak podwójnego opodatkowania zysków spółki komandytowej powstałych w czasie, kiedy nie była jeszcze podatnikiem CIT, nie dotyczy tylko ich wypłaty ze spółki komandytowej będącej takim podatnikiem, ale także następców prawnych takiej spółki, w tym spółki kapitałowej powstałej z jej przekształcenia.
Takie rozumienie powyższych regulacji potwierdza także zasada sukcesji uniwersalnej wynikająca z art. 93a § 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1540), zgodnie z którymi osoba prawna powstała w wyniku przekształcenia spółki niemającej osobowości prawnej wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej spółki”.
W tym kontekście konieczne jest wyodrębnienie i zidentyfikowanie tych zysków, które zostały osiągnięte przez spółkę komandytową przed objęciem przepisami o CIT, a które nie zostały wypłacone wspólnikom tej spółki.
0 komentarzy