Od 1 października 2019 r. weszły w życie przepisy wprowadzające obniżenie najniższej stawki podatku PIT z 18% do 17%.
Nowa matryca VAT
Z dniem 1 listopada 2019 r. wejdzie w życie część przepisów Ustawy z dnia 9 sierpnia 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz innych ustaw (Dz. U. poz. 1751). Ustawa ta kojarzona jest z tzw. nową matrycą stawek VAT. Chodzi w tym zakresie głównie o to, żeby dwa podobne do siebie produkty były objęte tymi samymi, a nie całkowicie odmiennymi stawkami VAT.
Matryca stawek VAT ma być oparta na nomenklaturze scalonej (CN). W związku z tym produkty będą przyporządkowane do danego działu w systemie CN, np. pieczywo, owoce, warzywa, mięsa itp. Zatem w konsekwencji, co do zasady, stawkami zostaną objęte całe działy, a nie poszczególne towary, które zostały w nich opisane.
Większość zmian w zakresie stawek podatku VAT wejdzie w życie z dniem 1 kwietnia 2020 r.
Tylko niewielka część – np. 5% VAT na e-booki, zacznie obowiązywać od 1 listopada 2019 r.
Treść Ustawy z dnia 9 sierpnia 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw w pdf-ie dostępna TUTAJ.
Wiążąca Informacja Stawkowa
Istotne novum to fakt, że od 1 listopada 2019 r. będzie można występować o Wiążącą Informację Stawkową (art. 42a i nast. Ustawy o VAT). Regulacje w tym zakresie także zawiera ww. Ustawa z 9 sierpnia 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz innych ustaw.
Wiążąca Informacja Stawkowa będzie decyzją wydawaną na potrzeby opodatkowania podatkiem dostawy towarów, importu towarów, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, albo świadczenia usług, która zawierać będzie:
- opis towaru albo usługi będących przedmiotem WIS
- klasyfikację towaru według działu, pozycji, podpozycji lub kodu Nomenklatury scalonej (CN), albo według sekcji, działu, grupy lub klasy Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych, albo usługi według działu, grupy, klasy, kategorii, podkategorii lub pozycji Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług niezbędną do: a) określenia stawki podatku właściwej dla towaru albo usługi; b) stosowania przepisów ustawy oraz przepisów wykonawczych wydanych na jej podstawie – w przypadku, o którym mowa w art. 42b ust. 4
- stawkę podatku właściwą dla towaru albo usługi.
Wniosek o wydanie WIS składać mogą w szczególności podatnicy, którzy jednocześnie powinni szczegółowo opisać towar lub usługę tak, aby możliwa była ich klasyfikacja zgodna z Nomenklaturą scaloną (CN), Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług lub Polską Klasyfikacją Obiektów Budowlanych oraz w szczególności rodzaj żądanej klasyfikacji.
WIS będą wydawane przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.
Wniosek będzie musiał spełnić wymagania formalne oraz będzie podlegał opłacie w kwocie 40 zł (chyba, że chodzi o kilka towarów lub usług składających się na jedną całość).
Sama zaś decyzja będzie wydawana w ciągu 3 miesięcy.
Podatnik, który uzyska Wiążącą Informacje Stawkową, będzie miał zapewnioną ochronę.
-
CIEKAWE ORZECZENIA I INTERPRETACJE
Planowane przyłączenie spółek zależnych do spółki dominującej posiadającej stratę podatkową nie będzie wiązało się z unikaniem opodatkowania
Ministerstwo Finansów poinformowało o wydaniu opinii zabezpieczającej z dnia 26 września 2019 r., nr DKP1.8011.7.2019
Stan faktyczny w analizowanej sprawie dotyczył planowanego przyłączenia spółek zależnych do spółki dominującej posiadającej stratę podatkową. Taki sposób połączenia skutkowałby możliwością obniżenia dochodu spółki przejmującej (spółka dominująca) poprzez możliwość rozliczenia strat podatkowych tej spółki z lat poprzednich w kwocie wyższej niż kwota, która mogłaby być rozliczona, gdyby do planowanego połączenia nie doszło. Doprecyzowano, że wysokość korzyści podatkowej w analizowanej sytuacji miałaby wynosić ok. 35 mln zł.
Jednocześnie Wnioskodawcy przedstawili szczegółowo uzasadnienie ekonomiczne dla planowanej fuzji powołując się w szczególności na: uproszczenie, usprawnienie i przyspieszenie procesu obsługi zamówień (w szczególności w zakresie zarządzania zapasami oraz planowania kompletowania), efektywniejsze zarządzanie zapasami, wyeliminowanie części dokumentów i uproszczenie ich obiegu, ograniczenie wymagań wobec służb IT w tym wyeliminowanie części czynności, ograniczenie części działań na poziomie księgowości i kontrolingu itp.
Po zapoznaniu się z argumentacją Wnioskodawcy uznano, że osiągnięcie korzyści podatkowej w postaci wykorzystania straty podatkowej spółki przejmującej – skutkiem czego w latach kolejnych podmiot ten będzie płacił niższe podatki – nie było głównym lub jednym z głównych celów dokonania planowanych czynności. Uzasadniało to przyjęcie, że poddany pod ocenę sposób działania (czynność) ma charakter uzasadniony w dominującej mierze celami ekonomicznymi i nie jest sztuczny. Zatem takie działanie podatników nie będzie się wiązało z unikaniem opodatkowania.
Częściowy zwrot wkładu dla wspólnika spółki osobowej nie podlega opodatkowaniu
Wyrok NSA z dnia 19 września 2019 r 2019-09-19 sygn. II FSK 3342/17
Naczelny Sąd Administracyjny orzekający w niniejszej sprawie podziela stanowisko zaprezentowane w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 26 czerwca 2018 r., II FSK 1721/16 (dostępny w serwisie orzeczenia.nsa.gov.pl), który stwierdził, że zwrot części wkładu nie powoduje u wspólnika przysporzenia majątkowego, o którym mowa w art. 14 ust. 1 u.p.d.o.f. a więc przychodu z działalności gospodarczej, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 u.p.d.o.f. Wspólnik odzyskuje bowiem w wyniku zwrotu wkładu część swojego majątku, wniesionego wcześniej do spółki jako jego wkład. Zwrot wkładu oznacza, że przy wystąpieniu ze spółki czy też jej likwidacji zwrócony
mu zostanie jego udział kapitałowy odpowiadający rzeczywiście pozostawionemu w spółce wkładowi. Skoro wniesienie wkładu i jego zwrot są neutralne podatkowo, to nie sposób uznać, że zwrot części wkładu stanowić ma przychód w rozumieniu art. 14 ust. 1 u.p.d.o.f. Podatnik nie otrzymuje bowiem w tym wypadku żadnego przysporzenia majątkowego. Kwota uzyskana jako zwrot części wkładu stanowi bowiem część wartości wcześniej wniesionego do spółki osobowej majątku podatnika, a jednocześnie pomniejsza jego udział kapitałowy w spółce. Mając zatem na uwadze powyższe uznać należało, że ustawodawca nie przewidział sytuacji, w której częściowe wystąpienie ze spółki wiązałoby się z powstaniem obowiązku podatkowego. Gdyby sytuacja ta wiązała się z powstaniem tego obowiązku, znalazłoby to swoje odzwierciedlenie w odpowiednich przepisach ustawy.
Komentarz:
Ww. orzeczenie wpisuje się w coraz bardziej utrwalającą się linię orzeczniczą, z której wynika, że częściowy zwrot wkładu dla wspólnika spółki osobowej nie podlega opodatkowaniu. W związku z tym wspólnik takiej spółki może uzyskać bez podatku od spółki środki finansowe wynikające z obniżenia pierwotnie wniesionego do spółki wkładu. Oczywiście wiąże się to z koniecznością zmiany umowy spółki w tym zakresie, tym niemniej należy to uznawać za całkowicie naturalne i jest często stosowane w praktyce. W mojej opinii skoro w przypadku każdej ze spółek wniesienie wkładu jak zwrot takiego wkładu pozostają neutralne podatkowo, to ta sama zasada powinna znajdować zastosowanie także do częściowego zwrotu wkładu.
Czytaj powiązane z tematem artykuły na blogu „Podatki w spółkach:” pt. Zwrot wkładu do spółki osobowej – czy jest podatek dochodowy? oraz Częściowy zwrot wkładów do spółki komandytowej jednak wolny od podatku.
Oświadczenie o rezygnacji ze zwolnienia z VAT musi zostać dokonane zgodnie z art. 43 ust. 10 i ust. 11 u.p.t.u., zawarcie go w treści aktu notarialnego jest niewystarczające
Interpretacja indywidualna z 10 września 2019 r., sygn. 0112 KDIL4.4012.351.2019.1.MB – Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej
(…) Złożenie oświadczeń w akcie notarialnym sporządzonym przez notariusza z Kancelarii Notarialnej w (…) z dnia 30 sierpnia 2018 r. nie uprawnia stron transakcji do skorzystania z możliwości zrezygnowania ze zwolnienia od podatku od towarów i usług VAT dla dostawy wskazanego w nim budynku, o którym mowa w art. 43 ust. 10 ustawy.
Komentarz:
Podatnicy, który wspólnie podjęli decyzję na temat dobrowolnego opodatkowania dostawy budynku lub budowli podatkiem od towarów lub usług (dotyczy tylko dostawy budynków i budowli podlegających zwolnieniu z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt. 10) u.p.t.u.) muszą pamiętać, aby oświadczenie o rezygnacji ze zwolnienia z VAT zostało dokonane zgodnie z art. 43 ust. 10 i ust. 11 u.p.t.u. Oświadczenie takie musi zostać złożone przed dniem dokonania dostawy tych obiektów właściwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego i powinno uwzględniać co najmniej:
- imiona i nazwiska lub nazwę, adresy oraz numery identyfikacji podatkowej dokonującego dostawy oraz nabywcy
- planowaną datę zawarcia umowy dostawy budynku, budowli lub ich części
- adres budynku, budowli lub ich części.
Zamieszczenie takiego oświadczenia w treści aktu notarialnego jest niewystarczające i może narazić strony umowy na negatywne konsekwencje finansowe i podatkowe.
KLIKNIJ W PONIŻSZĄ GRAFIKĘ I POBIERZ
„SUBIEKTYWNY PRZEGLĄD PODATKOWY DLA SPÓŁEK / PAŹDZIERNIK 2019” W PLIKU PDF:
„Subiektywny przegląd podatkowy dla spółek” to cykl autorstwa Małgorzaty Gach radcy prawnego i doradcy podatkowego, partnera w kancelarii prawnej GACH MIZIŃSKA z Krakowa i autorki bloga podatkiwspolkach.pl, w którym prezentowane są wybrane zmiany w podatkach, w tym w VAT, PIT, CIT, PCC, jak również ciekawe orzeczenia sądów administracyjnych, interpretacje podatkowe czy objaśniania podatkowe, które mogą być istotne dla spółek, wspólników i zarządzających spółkami cywilnymi, spółkami jawnymi, spółkami partnerskimi, spółkami komandytowymi, spółkami z o.o. i spółkami akcyjnymi w Polsce.
SPRAWDŹ 1. I 2. WYDANIE:
0 komentarzy