Tag: orzeczenia

rezygnacja ze zwolnienia z VAT

Sprzedaż nieruchomości zgodnie z wyrokiem TSUE a rezygnacja ze zwolnienia z VAT

Jakiś czas temu pisałam o orzeczeniu TSUE z listopada 2017 r. i o powstałej w związku z tym możliwości stosowania przez podatników bądź orzeczenia TSUE (sygn. C-308/16), bądź też dotychczasowych przepisów krajowych. Czy w przypadku zwolnienia zabudowanej nieruchomości z VAT na podstawie orzeczenia TSUE z 16.11.2017 r. (C-308/16) możliwa jest rezygnacja ze zwolnienia z VAT i opodatkowanie transakcji?

Autor: Małgorzata Gach | Kategoria: Podatek od towarów i usług, Spółka akcyjna, Spółka cywilna, Spółka jawna, Spółka komandytowa, Spółka partnerska, Spółka z o.o., | Data: .

zasada in dubio pro tributario

Zasada in dubio pro tributario – stanowisko NSA

Ile to razy nie mając do tej pory indywidualnej interpretacji podatkowej stosowałeś określone rozwiązania podatkowe, bo księgowość albo prawnicy powiedzieli Ci, że taka jest dominująca linia orzecznicza i sądów, i organów podatkowych? Tylko co wtedy kiedy za jakiś czas okaże się, że linia orzecznicza zmieniła się w całkiem innym kierunku, a Ty nie masz żadnej interpretacji potwierdzającej słuszność Twojego poprzedniego stanowiska. I co w takiej sytuacji w przypadku ewentualnego sporu sądowego? Z pomocą może przyjść zasada in dubio pro tributario.

Autor: Małgorzata Gach | Kategoria: Ordynacja podatkowa, Podatek dochodowy od osób fizycznych, Podatek dochodowy od osób prawnych, Podatek od czynności cywilnoprawnych, Podatek od towarów i usług, Spółka akcyjna, Spółka cywilna, Spółka jawna, Spółka komandytowa, Spółka partnerska, Spółka z o.o., | Data: .

przychód z dzierżawy znaku

Zysk w spółce osobowej przekazany na kapitał zapasowy może podlegać opodatkowaniu pcc

Ostatnio przeglądając jakieś orzeczenia podatkowe natrafiłam na wyrok, którego istoty do tej pory nie rozumiem. Chodzi tu o wyrok WSA w Gdańsku z dnia 20 maja 2014 r. (sygn. I SA/Gd 255/14), z którego wynika zaskakująca teza, tj. że zysk w spółce osobowej przekazany na kapitał zapasowy może podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. 

Autor: Małgorzata Gach | Kategoria: Podatek od czynności cywilnoprawnych, Spółka cywilna, Spółka jawna, Spółka komandytowa, Spółka partnerska, | Data: .

Kiedy opodatkowanie dochodu ze zbycia akcji lub udziałów ??

Przychody uzyskiwane przez osoby fizyczne ze sprzedaży akcji lub udziałów w spółkach zaliczane są podatkowo przychodów z kapitałów pieniężnych. Inaczej niż w przypadku np. dywidend czy kwot z umorzenia przymusowego lub automatycznego – gdzie mamy do czynienia z opodatkowaniem dochodu faktycznie otrzymanego, za przychód ze sprzedaży akcji lub udziałów uznaje się przychody „należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane” (art. 17 ust. 1 pkt. 6 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Autor: Małgorzata Gach | Kategoria: Pozostałe tematy, Spółka z o.o., | Data: .

Zostaw swój e-mail, aby być ze mną na bieżąco.