Koszt uzyskania przychodu przy sprzedaży udziałów po przekształceniu spółki z o.o. w jawną
Przekształcenia i restrukturyzacje spółek nie są rzadkimi zdarzeniami. Natomiast przepisy podatkowe rzadko odnoszą się do tej tematyki. Skoro brak jest regulacji wprost, konieczna jest interpretacja przepisów.
Obraz Mohamed Hassan z Pixabay
Jaki koszt przy sprzedaży po przekształceniu spółki z o.o. w spółkę jawną
Jednym z tematów jakimi zajmowała się ostatnio Kancelaria była kwestia kosztu uzyskania przychodów ze sprzedaży przez spółkę jawną udziałów w spółce z o.o. wniesionych w przeszłości do podmiotu na zasadzie wymiany udziałów. Co ważne spółka jawna działała kiedyś w formule spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, która zgodnie i na zasadach opisanych w Kodeksie spółek handlowych przekształciła się w spółkę jawną.
Dla wyjaśnienia w uproszczeniu wymiana udziałów polega na tym, że przedmiotem aportu do spółki kapitałowej (poprzedniczki spółki jawnej) pozostawały udziały w innej spółce kapitałowej dające spółce która nabywa te udziały bezwzględną większość w kapitale zakładowym spółki, której udziały były przedmiotem nabycia. Wspólnik wnoszący taki wkład uzyskuje oczywiście w zamian określoną ilość udziałów w kapitale zakładowym spółki, do której wniósł aport w postaci udziałów w innej spółce.
W klasycznej sytuacji, jeśli spółka kapitałowa do której został wniesiony wkład w postaci udziałów w innym podmiocie, zamierzałaby zbyć ww. udziały winna rozpoznać jako koszt uzyskania przychodów wartość nominalną udziałów uzyskanych przez wspólnika za wniesienie takiego wkładu (art. 16 ust. 1 pkt. 8e) Ustawy o CIT).
Ale co jeśli w międzyczasie doszło do przekształcenia spółki z o.o. w spółkę jawną?
Oczywiście przepisy podatkowe nie zawierają jasnej regulacji jaki koszt uzyskania przychodów może pokazać spółka jawna (a raczej jej wspólnicy, bo to oni podlegają opodatkowaniu w przypadku spółki jawnej) jeśli jej celem była sprzedaż udziałów w innej spółce z o.o. stanowiących jej majątek.
Podstawowe jest zatem pytanie czy spółka jawna może „dziedziczyć” koszt uzyskania przychodów jaki przysługiwał uprzednio spółce z o.o.
Odpowiedź na to pytanie wymaga przede wszystkim odniesienia się do art. 93a § 2 pkt. 1) pkt. b) Ordynacji podatkowej. Przepis ten wskazuje, że spółka osobowa powstała z przekształcenia spółki kapitałowej wstępuje we wszystkie prawa i obowiązki podatkowe (w całą sytuację podatkową) spółki kapitałowej sprzed przekształcenia, chyba że wyraźny zapis ustawy wprowadzałby odmienną zasadę.
Jak wynika m.in. z orzecznictwa sądowego:
„(…) zasadny jest wniosek, że w przypadku przekształcenia spółki kapitałowej (np. akcyjnej) w osobową (np. komandytowo-akcyjną), na spółkę przekształconą przechodzą wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki spółki przekształcanej. Zgodzić należy się ze stanowiskiem piśmiennictwa, że powyższa regulacja daje podstawę do uznania za uzasadniony pogląd o konieczności potraktowania sukcesji praw i obowiązków wynikających z jakiejkolwiek regulacji prawnopodatkowej w sposób najszerszy z możliwych). – z wyroku z dnia 9.11.2009 r. WSA w Gliwicach (sprawa o sygn. I SA/Gl 342/09).
Powyższa zasada powinna znajdować zastosowanie także do ustalenia kosztu uzyskania przychodu po stronie wspólników spółki jawnej przy ustalaniu dochodu do opodatkowania od sprzedaży przez spółkę jawną udziałów wniesionych w przeszłości do jej poprzedniczki prawnej. Zaznaczyć bowiem należy, że brak jest innej regulacji podatkowej która niwelowałaby skutki generalnej sukcesji podatkowej przy przekształceniu.
Koszt uzyskania przychodu, który mogłaby wykazać spółka z o.o. gdyby podmiot nadal działał w tej formie prawnej – podlega zatem swoistemu „dziedziczeniu” przez spółkę jawną powstałą z przekształcenia.
Potwierdzają to także interpretacje podatkowe.
„(…) w rozpatrywanej sprawie to nie Spółka Holdingowa będzie zbywała Udziały w SPZOO, która przejęła SA, tylko SPK powstała z przekształcenia Spółki Holdingowej. Skutki podatkowe takiej transakcji – w związku z następstwem prawnym – należy rozpatrywać po stronie Wnioskodawcy – wspólnika SPK, ponieważ to on jest podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych.
Zatem z uwzględnieniem zachodzącej sukcesji podatkowej Wnioskodawca jest uprawniony do rozpoznania kosztów uzyskania przychodów na poziomie nominalnej wartości udziałów wydanych przez Spółkę Holdingową w zamian za aport Akcji SA, przypadających na Wnioskodawcę proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku SPK” – z interpretacji z dnia 5 stycznia 2017 r., sygn. 3063-ILPB1-3.4511.174.2016.3.MC.
Z kolei w interpretacji z dnia 15 listopada 2017 r. sygn. 0111-KDIB2-2.4011.288.2017.1.MM – organ podatkowy potwierdził w całości stanowisko podatniczki, która wskazywała, że:
„(…) zdaniem Wnioskodawczyni, w związku z Przekształceniem Spółka Osobowa wstąpi w ogół praw i obowiązków podatkowych Spółki Kapitałowej. Wśród podlegających sukcesji praw będzie m.in. prawo do ujęcia przez Spółkę Osobową wydatków na nabycie Udziałów poniesionych przez Spółkę Kapitałową, jako kosztów uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia tych Udziałów”.
Aby zatem ustalić jako koszt może wykazać spółka jawna należy dokonać analizy historycznej. Ważne jest jednak, że kosztu w tej sytuacji się nie traci.
0 komentarzy