Najem krótkoterminowy jako rodzaj działalności fundacji rodzinnej – wyrok WSA
Zgodnie z ustawą o Fundacji rodzinnej, jednym z dozwolonych rodzajów działalności gospodarczej fundacji rodzinnej jest wynajem, dzierżawa lub udostępnianie mienia do korzystania na innej podstawie prawnej (art. 5 ust. 1 pkt 2) Ustawy o fundacji rodzinne). Przepis wydawałby się prosty do interpretacji także w zakresie tzw. najmu krótkoterminowego. Ale jak się okazało, pozory mylą.
Obraz Mohamed Hassan z Pixabay
Najem krótkoterminowy przez fundację rodzinną – stanowiska Dyrektora KIS
Pomimo wydawałoby się prostej redakcji art. 5 ust. 1 pkt. 2) Ustawy o fundacji rodzinnej, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w kilku interpretacjach podatkowych uznał – z przyczyn niejasnych i zawiłych – że najem krótkoterminowy w istocie nie jest umową najmu, nie jest nawet formułą udostępnienia mienia fundacji rodzinnej na zewnątrz. Skutkiem takiej kwalifikacji przychodów z wynajmu na krótki termin jest konieczność zastosowania do ww. przychodów sankcyjnej stawki opodatkowania podatkiem dochodowych od osób prawnych tj. stawki 25%.
Pisałam na ten temat we wpisie pt. Fundacja rodzinna a najem krótkoterminowy
Najem długoterminowy przez fundację rodzinną – stanowiska Dyrektora KIS
Z kolei wynajem długoterminowy jest akceptowany przez organ interpretacyjny jako standardowa zwykła działalność fundacji rodzinnej. W konsekwencji przychody fundacji rodzinnej w wynajmu długoterminowego nie powinny podlegać opodatkowaniu w oparciu o art. 6 ust. 1 pkt. 25) Ustawy o CIT.
Np. w interpretacji z dnia 4 marca 2024 r. sygn. 0111-KDIB2-1.4010.483.2023.7.DD Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał za prawidłowe stanowisko podatniczki, która wprawdzie zamierzała wynajmować za pośrednictwem fundacji rodzinnej m.in. apartamenty (dedykowane do wynajmu krótkoterminowego) ale wynajmem tym miał się zajmować podmiot trzeci – operator. Fundacja rodzinna miała w takim ujęciu zawrzeć długoterminową umowę najmu z operatorem a następnie dopiero operator udostępniałby apartamenty na krótki termin. Organ interpretacyjny uznał, że w takim przypadku jest to wynajem długoterminowy a zatem także i zwolnienie fundacji rodzinnej z podatku CIT.
Najem krótkoterminowy a fundacja rodzinna – stanowisko WSA
Niedawno bo w dniu 19 czerwca 2024 r., WSA w Gdańsku w sprawie o sygn. I SA/Gd 219/24, zajmował się tematem wynajmu krótkoterminowego. Dotyczyło to skargi na jedną z interpretacji podatkowych, w których Dyrektor KIS uznał, że najem krótkoterminowy to nie najem.
WSA w uzasadnieniu uznał, że:
„W ocenie Sądu brak podstaw do różnicowania skutków podatkowych najmu i najmu krótkoterminowego w odniesieniu do fundacji rodzinnych, albowiem w art. 5 ust. 1 pkt 2 u.f.r. nie zastrzeżono kryteriów zwyczajowego zawarcia umowy w formie pisemnej, uiszczenia kaucji zabezpieczającej oraz dłuższych okresów czasowych. Wskazany przepis, w którym przewidziano dopuszczalny zakres działalności polegającej również na udostępnianiu mienia do korzystania na innej podstawie niż najem lub dzierżawa potwierdza brak podstaw do wyłączenia z tej działalności krótkoterminowego najmu lokali.
Mając na uwadze powyższe należy wskazać, że w sytuacji wynajmowania przez Fundację apartamentów na zasadach opisanych we wniosku, działalność taka będzie stanowiła działalność dozwoloną, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 2 u.f.r. i w konsekwencji nie będzie podlegała opodatkowaniu 25% stawką podatku, o której mowa w art. 24r u.p.d.o.p”.
WSA potwierdził zatem, że najem krótkoterminowy także mieści się w zakresie dozwolonej działalności gospodarczej fundacji rodzinnej i tym samym przychody z tego tytułu są zwolnione z podatku CIT.
WSA zatem zasadnie dał prymat wykładni literalnej językowej przepisów prawa podatkowego nad interpretacją, a właściwie jej brakiem – przyjętą przez Dyrektora KIS.
Smutne jest natomiast to, że konieczna jest interwencja Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego aby przepis był interpretowany zgodnie z jego literalnym brzmieniem.
0 komentarzy