Płatności gotówkowe a koszty uzyskania przychodów

Począwszy od 1 stycznia 2017 r. zaczęły obowiązywać regulacje ustaw o podatkach dochodowych wyłączające z kosztów uzyskania przychodów płatności przekraczające kwotę 15.000 zł a dokonane gotówką, tj. nie za pośrednictwem rachunku płatniczego przedsiębiorcy.

Autor:Małgorzata Gach | Kategoria:Podatek dochodowy od osób fizycznych, Podatek dochodowy od osób prawnych, Spółka akcyjna, Spółka cywilna, Spółka jawna, Spółka komandytowa, Spółka partnerska, Spółka z o.o., | Data: . Tagi: , , , , ,
płatności gotówkowe

Co precyzuje przepis?

Przepis podatkowy precyzuje, że:

Podatnicy nie zaliczają do kosztów uzyskania przychodów kosztu w tej części, w jakiej płatność dotycząca transakcji określonej w art. 22 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. z 2015 r. POZ. 584 z późn. zm.) została dokonana bez pośrednictwa rachunku płatniczego.

Jeśli zatem dokonałeś płatności gotówkowej (z pominięciem rachunku bankowego) na rzecz swojego kontrahenta przedsiębiorcy (przepis ten nie dotyczy płatności na rzecz konsumenta) o wartości przekraczającej 15.000 zł to nadwyżka ponad te 15.000 zł – zgodnie z przepisami ustawy nie będzie mogła stanowić u Ciebie kosztu uzyskania przychodu.

Ale przecież przedsiębiorcy pozostają ze sobą w różnych stosunkach prawnych, łączą ich też umowy ramowe i umowy o stałej współpracy?

Może być zatem i tak, że poszczególne faktury wystawiane w wykonaniu takich umów a płatne gotówką będą się mieścić poniżej 15.000 zł. ale z kolei już np. łączna suma wynikająca z wystawionych do takiej umowy faktur może znacznie przekroczyć owe magiczne 15.000 zł.

Musiało się zatem pojawić pytanie, czy kwotę 15.000 zł należy odnosić do każdej faktury wystawianej do umowy samodzielnie (w oparciu o dane zamówienie), czy też trzeba dokonać zsumowania tych kwot. W tym drugim przypadku kilka faktur w ramach umowy ramowej spokojnie doprowadziłoby do przekroczenia 15.000 zł. Wobec tego gdyby były regulowane gotówką, to płacący za nie niewątpliwie mógłby mieć problem z zaliczeniem tych płatności gotówkowych do kosztów uzyskania przychodów.

W tym zakresie wypowiadał się także Dyrektor KAS w interpretacjach podatkowych. I tak w interpretacji z dnia 16 marca 2017 r znak: 1462-IPPB6.4510.6.2017.1.AM organ wskazał, że:

pojęcie transakcji w rozumieniu przepisu art. 15d ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych należy utożsamiać ze sprzedażą dokonaną w oparciu o daną fakturę VAT, nie zaś sumą sprzedaży dokonanej w oparciu o umowę ramową.

W przypadku umów ramowych/umów o współpracy ważna pozostaje zatem wartość poszczególnych zamówień, nie zaś suma sprzedaży dokonanej w oparciu o tego typu umowę.

Tym samym, jeśli w ramach działalności wykonując umowę ramową/umowę współpracy dokonujesz płatności gotówkowej faktur na kwoty poniżej 15.000 zł to nie powinieneś mieć problemu z ich zaliczeniem do kosztów uzyskania przychodów, nawet wtedy kiedy suma wszystkich płatności gotówkowych wynikających z szeregu faktur wystawionych do tej samej umowy przekroczy 15.000 zł.

Polecane wpisy
ZACZEKAJ! NIE PRZEGAP!Czy wiesz, jaka spółka jest dla Ciebie najlepsza?

Jeśli nie, to zerknij na nowy cykl #Poznaj się na spółkach, który stworzyłam na moim siostrzanym blogu "Prawo dla księgowych".

Już teraz dostępna jest do pobrania darmowa "PORÓWNYWARKA SPÓŁEK", gdzie zestawiłam ze sobą wszystkie osiem spółek, w ramach których działać można obecnie na terenie RP.