W dniu 9 grudnia 2019 r. opublikowany został projekt kolejnego Rozporządzenia Ministra Finansów. Dotyczy odroczenia do dnia 30 czerwca 2020 r. stosowania przepisów Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w zakresie poboru podatku u źródła dla wypłat na rzecz podatników CIT, m. in. należności z tytułu dywidend oraz innych dochodów z udziału w zyskach osób prawnych (art. 22 i art. 21 ustawy o CIT) – w kwocie powyżej 2.000.000 zł.
Jednocześnie warto przypomnieć, że jeśli chodzi o wypłaty tego typu dokonywane na rzecz osób fizycznych (podatników PIT) to podlegają one ww. nowym regulacjom już od 1 lipca 2019 r.
CIEKAWE ORZECZENIA I INTERPRETACJE
Odszkodowanie za utracone korzyści jako koszt podatkowy
Wyrok WSA z dnia 6 grudnia 2019 r. sygn. III SA/Wa 917/19
W wyroku z dnia 6 grudnia 2019 r. sygn. III SA/Wa 917/19 Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał, że zapłata przez firmę deweloperską odszkodowania z tytułu utraty korzyści spowodowanych opóźnieniami w budowie budynku pod wynajem na rzecz inwestora może stanowić koszt podatkowy. Sprawa dotyczyła firmy deweloperskiej, która podjęła się budowy aparthotelu. Budowa opóźniła się jednak, skutkiem czego deweloper, właściciel oraz operator obiektu zawarli porozumienie, zgodnie z którym deweloper zobowiązał się do zapłaty na rzecz właściciela obiektu odszkodowania odpowiadającego wartości stałej części czynszu najmu. Organ podatkowy wskazał, że ww. kwota nie może stanowić dla dewelopera kosztu podatkowego z powołaniem się na art. 16 ust. 1 pkt 22 u.p.d.p., który zabrania odliczenia kar umownych i odszkodowań z tytułu m.in. wad wykonanych robót oraz zwłoki w ich usunięciu. Uznał, że decyzja o wypłacie odszkodowania nie była działaniem służącym uzyskaniu przychodu czy też zachowaniu bądź zabezpieczenia jego źródła.
Racjonalniej do tematu podszedł Sąd Administracyjny I instancji, który uznał, że zawarcie porozumienia i wypłata odszkodowania za utracone korzyści pozwoliła na dalsze kontynuację współpracy i sfinalizowanie umowy. W konsekwencji na typowych zasadach ww. odszkodowanie powinno stanowić koszt podatkowy.
Wyrok ten jest nieprawomocny.
Komentarz:
Kwestia odszkodowania zarówno w aspekcie podatku dochodowego jak i podatku VAT budzi wiele wątpliwości. Jeśli jednak celem zapłaty odszkodowania jest kontynuacja współpracy z danym podmiotem, prowadząca co najmniej do zachowania źródła przychodów to zasadnie należałoby uznać, że tego typu wydatek powinien być uznawany za podatkowy koszt uzyskania przychodów.
Inwestycja w wynajem dwóch lokali w aparthotelu to nie działalność gospodarcza
Interpretacja KIS z dnia 20 listopada 2019 r. sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.417.2019.2.DJD
W dniu 20 listopada 2019 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał interpretację o sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.417.2019.2.DJD, w której wskazał, że przychody z wynajmu dwóch lokali nabytych w aparthotelu (wynajem miał charakter długoterminowy na rzecz operatora) mogą podlegać opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym wg stawki 8,5%. Organ wskazał, że zgodnie z zapytaniem: lokale zostały nabyte w celu zabezpieczenia przyszłych potrzeb materialnych związanych z wiekiem emerytalnym, a źródłem finansowania były prywatne oszczędności zgromadzone w majątku prywatnym małżonków. W oparciu o to wskazał, że: to oznacza, że najem nie ma charakteru profesjonalnego i mieści się w ramach normalnego wykonywania prawa własności.
Komentarz:
Ustalenie czy wynajem lokali, w jakiej ilości i w jakich okolicznościach winien być traktowany jako działalność gospodarcza jest problemem od wielu lat. Brak jest wyraźnych przepisów w tych zakresach, zaś orzecznictwo sądowe i interpretacje podatkowe są zmienne. Nie wiadomo jakie skutki podatkowe wywołuje wynajem dwóch, trzech czy też większej ilości lokali. Mogą to być przy tym lokale użytkowe, mieszkalne, nabyte za oszczędności, ze środków z kredytu bankowego itp. Należałoby zatem postulować zmianę regulacji w tym zakresie. Jednak mimo, że mówi się o tym od wielu lat, nie podjęto żadnych prób uregulowania tych kwestii na drodze prawnej. Skutkiem tego osoby osiągające przychody z wynajmu kilku lub nawet dwóch lokali dla bezpieczeństwa podatkowego winny najkorzystniej wystąpić o indywidualną interpretację przepisów prawa podatkowego.
Faktury od wspólnika spółki jawnej czy komandytowej na rzecz spółki mogą być kosztem podatkowym, inaczej jest jednak jeśli chodzi o faktury wystawiane przez wspólnika spółki cywilnej na rzecz takiej spółki
Interpretacje indywidualne z dnia 8 listopada 2019 r. sygn. 0115-KDIT2-3.4011.378.2019.2.MJ oraz z dnia 28 października 2019 r. sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.373.2019.3.DJD
Wystawianie faktur VAT dokumentujących np. świadczenie usług przez wspólników spółek jawnych czy komandytowych na rzecz tego rodzajów spółek nie jest niczym wyjątkowym. Są to zwykłe kontakty B2B. Z interpretacji podatkowych wynika, że organy podatkowe nie kwestionują zaliczania tego typu faktur w ramach ww. spółek do podatkowych kosztów uzyskania przychodów.
Np. w interpretacji z dnia 8 listopada 2019 r. sygn. 0115-KDIT2-3.4011.378.2019.2.MJ Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał, że:
Wskazać należy, że w sytuacji gdy jeden ze wspólników będący wspólnikiem spółki jawnej świadczy usługi dla tej spółki, jako odrębny podmiot prowadzący działalność gospodarczą na własny rachunek, to transakcje zawierane z ww. spółką następują w oparciu o stosunek prawny łączący dwa odrębne podmioty gospodarcze. Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie przewidują ograniczenia w zakresie możliwości zawierania umów między odrębnymi podmiotami gospodarczymi, w których ta sama osoba fizyczna prowadząca indywidualną działalność gospodarczą świadczy usługi na rzecz spółki jawnej, w której jest również wspólnikiem. Sam fakt, że wspólnikiem spółki jawnej jest ta sama osoba, która świadczy usługi na rzecz spółki, nie stanowi przeszkody do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wspólników spółki jawnej wydatków na nabycie usług od wspólnika, świadczonych przez niego w ramach prowadzonej odrębnie indywidualnej działalności gospodarczej.
Inaczej jest jednak w zakresie np. usług świadczonych przez przedsiębiorców będących wspólnikami na rzecz spółki cywilnej. Trzeba bowiem pamiętać, że spółka cywilna nie jest samodzielnym podmiotem, a jedynie umową, którą tworzą wspólnicy będący przedsiębiorcami. W konsekwencji usługa świadczona przez takiego wspólnika na rzecz spółki może być potraktowana jako częściowo usługa świadczona na rzecz samego siebie, co wyłącza w tej części możliwość zaliczenia kwoty z faktury wystawionej na spółkę do kosztów uzyskania przychodów wspólnika.
Z interpretacji podatkowej Dyrektora KIS z dnia 28 października 2019 r. sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.373.2019.3.DJD z kolei wynika, że:
Mając na uwadze przedstawiony we wniosku opis stanu faktycznego oraz obowiązujące uregulowania prawne stwierdzić należy, że w przypadku, gdy wspólnicy Spółki cywilnej (Zainteresowani) wynajmują nieruchomość (prywatny budynek mieszkalno-pensjonatowy), Spółce cywilnej, w której są wspólnikami, to wydatki w części przypadającej na każdego z Zainteresowanych, nie stanowią dla Nich kosztów uzyskania przychodów z tytułu działalności prowadzonej w formie Spółki cywilnej. Uiszczenie czynszu najmu w tej części należy uznać za świadczenie wspólnika Spółki cywilnej na rzecz „samego siebie”. Analogicznie w sytuacji, gdy ponoszą koszty na prowadzenie działalności gospodarczej, takie jak: woda, gaz, prąd. W tej sytuacji również wydatek poniesiony przez Spółkę cywilną, w części przypadającej na każdego ze wspólników, nie stanowi kosztów uzyskania przychodów. Wydatki te należy uznać za świadczenie wspólnika Spółki cywilnej na rzecz samego siebie.
Komentarz:
Podejmując decyzję co do rodzaju i formy prowadzonej działalności gospodarczej należy uwzględnić także i pewne reperkusje podatkowe. Generalnie zasady opodatkowania dochodów w przypadku spółek cywilnych, jawnych czy komandytowych są takie same, ale należy wziąć pod uwagę pewne odrębności. Jedna z różnic dotyczy właśnie fakturowania na spółkę cywilną przez wspólnika
w kontekście podatkowych kosztów uzyskania przychodów. Nie można też zapominać o tym, że spółka cywilna jest tylko umową wspólników a nie odrębnym podmiotem prawa, zaś wspólnicy odpowiadają za zobowiązania cywilnoprawne oraz podatkowe spółki całym swoim majątek obecnym oraz przyszłym. Inaczej jest nieco w spółkach jawnych czy komandytowych. Można też oczywiście prowadzić działalność w formule spółki z o.o. czy spółki akcyjnej – w każdym jednak przypadku należy rozważyć wszystkie plusy i minusy.
KLIKNIJ W PONIŻSZĄ GRAFIKĘ I POBIERZ
„SUBIEKTYWNY PRZEGLĄD PODATKOWY DLA SPÓŁEK / GRUDZIEŃ 2019” W PLIKU PDF:
„Subiektywny przegląd podatkowy dla spółek” to cykl autorstwa Małgorzaty Gach radcy prawnego i doradcy podatkowego, partnera w kancelarii prawnej GACH MIZIŃSKA z Krakowa i autorki bloga podatkiwspolkach.pl, w którym prezentowane są wybrane zmiany w podatkach, w tym w VAT, PIT, CIT, PCC, jak również ciekawe orzeczenia sądów administracyjnych, interpretacje podatkowe czy objaśniania podatkowe, które mogą być istotne dla spółek, wspólników i zarządzających spółkami cywilnymi, spółkami jawnymi, spółkami partnerskimi, spółkami komandytowymi, spółkami z o.o. i spółkami akcyjnymi w Polsce.
SPRAWDŹ POPRZEDNIE WYDANIA:
0 komentarzy