Spółka komandytowo-akcyjna – podatek od czynności cywilnoprawnych – interpretacja ogólna MF
Wprawdzie z oczywistych względów spółki komandytowo-akcyjne pozostają obecnie już w odwrocie, nie oznacza to wyłączenia problemów interpretacyjnych dotyczących tego rodzaju spółki.
Jedną z tych wątpliwych kwestii był charakter prawny spółki komandytowo-akcyjnej w kontekście Dyrektywy 2008/7/WE
Ww. Dyrektywa przewiduje neutralność podatkową transakcji dotyczących kapitału zakładowego spółki kapitałowej, jeżeli następuje zmiana jego wysokości wynikająca z przeprowadzenia transakcji o charakterze restrukturyzacyjnym (łączenie, przekształcenie, wniesienie aportem przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części). Ta zasada miałaby zastosowanie do SKA wówczas gdyby została ona uznana na gruncie ww. regulacji za spółkę kapitałową.
W przypadku natomiast uznania SKA za spółkę osobową wyżej opisana neutralność podatkowa nie znajdowałaby zastosowania.
Interpretacja ogólna Ministra Finansów wynika z wydania przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wyroku z 22 kwietnia 2015 r. w sprawie C-357/13 Drukarnia Multipress, w którym stwierdzono, że art. 2 ust. 1 lit. b i c Dyrektywy 2008/7/WE należy interpretować w ten sposób, że za spółkę kapitałową w rozumieniu tych przepisów należy uznać spółkę komandytowo-akcyjną, jeżeli z charakteru prawnego tej spółki wynika, że tylko część jej kapitału i wspólników może spełniać warunki przewidziane w powyższym przepisie. Trybunał orzekł w tym zakresie, że art. 2 ust. 1 lit. b) i c) ww. dyrektywy należy interpretować w ten sposób, że spółkę kapitałowo-akcyjną prawa polskiego uznaje się za spółkę kapitałową w rozumieniu owego przepisu, nawet jeżeli jedynie część jej kapitału i członków może spełnić przesłanki przewidziane w tym przepisie
Uznanie spółki komandytowo-akcyjnej za spółkę kapitałową oznacza stosowanie do niej regulacji dotyczących spółek kapitałowych wynikających z Dyrektywy 2008/7/WE.
Konsekwencje wyroku TSUE, które potwierdziła ww. interpretacja ogólna są takie, że:
- nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych czynności opisane w ar. 2 pkt. 6 lit. c) ustawy podatku od czynności cywilnoprawnych zgodnie z którym wolne od podatku czynności związane wniesieniem do spółki kapitałowej, w zamian za jej udziały lub akcje: 1) przedsiębiorstwa spółki kapitałowej lub jego zorganizowanej części, 2) udziałów lub akcji innej spółki kapitałowej dających w niej większość głosów albo kolejnych udziałów lub akcji, w przypadku gdy spółka, do której są wnoszone te udziały lub akcje, posiada już większość głosów oraz czynności łączenia i przekształcenia tego typu spółek,
- jak także wynika z ww. interpretacji ogólnej „Wyrok wydany przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej dotyczy aktu od chwili jego wejścia w życie i stosuje się go ex tunc do stosunków prawnych powstałych przed wydaniem orzeczenia, tj. od dnia 1 stycznia 2009 r., ze względu na okoliczność, iż Trybunał nie ograniczył skutku wyroku w czasie. Mając to na uwadze zasadne jest odstąpienie od sporów z podatnikami, jeżeli ich przedmiotem jest wykładnia przepisów nieuwzględniająca skutków wyroku wydanego w sprawie C-357/13 Drukarnia Multipress sp. z o.o.
Skoro zatem od 1 stycznia 2009 r. spółka komandytowo-akcyjna powinna być traktowana jako spółka kapitałowa – to otwiera to podatnikom drogę do wystąpienia z wnioskiem o stwierdzenie i zwrot nadpłaty podatkowej we wszystkich tych przypadkach, w których czynności restrukturyzacyjne opisane wyżej zostały obciążone podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Pełny tekst interpretacji dostępnych jest pod na stronie Ministerstwa Finansów.
0 komentarzy