Przychody sportowców, ZUS od kontraktów menedżerskich – orzeczenia NSA
Ostatnio ukazało się kilka interesujących uchwał NSA i SN, które ze względu na swój charakter z pewnością będą miały wpływ na kształtowanie się określonych linii orzeczniczych w podanych tematach.

Uchwała Siedmiu Sędziów NSA z dnia 22 czerwca 2015 r. (sygn. II FPS 1/15)
Zwrócić trzeba m.in. uwagę na uchwałę Siedmiu Sędziów NSA z dnia 22 czerwca 2015 r. (sygn. II FPS 1/15) w sprawie zasad opodatkowania dochodów uzyskiwanych m.in. przez sportowców, a dokładniej czy powinny być one opodatkowane jako przychody z działalności wykonywanej osobiście (konieczność stosowania skali podatkowej 18%, 32% oraz niskie koszty uzyskania przychodów) czy też mogą być przychodami z pozarolniczej działalności gospodarczej (możliwość skorzystania z podatku liniowego 19%).
NSA potwierdził, że przychody takie mogą stanowić przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej – zatem możliwe będzie także ich opodatkowanie podatkiem liniowym oraz zaliczanie do kosztów uzyskania przychodów wszystkich wydatków poniesionych w związku z takimi przychodami – oczywiście zgodnie z ustawami podatkowymi.
Z niecierpliwością czekam na uzasadnienie ww. uchwały, bo odnosi się ona do treści art. 13 pkt. 2) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który obejmuje nie tylko działalność sportowców lecz także m.in. „przychody z osobiście wykonywanej działalności artystycznej, literackiej, naukowej, trenerskiej, oświatowej i publicystycznej, w tym z tytułu udziału w konkursach z dziedziny nauki, kultury i sztuki oraz dziennikarstwa”.
Uchwała Siedmiu Sędziów NSA z dnia 22 czerwca 2015 r. (sygn. II FPS 3/15)
Dalej tego samego dnia, tj. 22.06.2015 r. NSA w składzie 7 Sędziów (sygn. II FPS 3/15) stwierdził, że „w świetle art. 7 ust. 2 i art. 15 ust. 1 oraz art. 16 ust. 1 pkt 40 i art. 15 ust. 4g ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm.) nagrody i premie wypłacone pracownikom przez podatnika podatku dochodowego od osób prawnych z dochodu po opodatkowaniu mogą stanowić koszty uzyskania przychodów tego podatnika.
NSA wskazał, że sporne w sprawie świadczenia mają charakter motywacyjny, służą osiąganiu zysków w latach następnych i jako takie spełniają definicję ogólną kosztów uzyskania przychodów. NSA nie dopatrzył się przy tym żadnego przepisu, który wyłączałby takie kwoty z kosztów podatkowych.
Uchwała Sądu Najwyższego w składzie 7 sędziów z dnia 17 czerwca 2015 r. (III UZP 2/15)
Kolejną istotną uchwałą jest uchwała Sądu Najwyższego w składzie 7 sędziów z dnia 17 czerwca 2015 r. (III UZP 2/15), z której wynika, że:
Tytułem do podlegania ubezpieczeniom społecznym przez członka zarządu spółki akcyjnej, który zawarł z tą spółką umowę o świadczenie usług w zakresie zarządzania w ramach prowadzonej przez siebie pozarolniczej działalności gospodarczej, jest umowa o świadczenie usług (art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych).
Uchwała ta stanowiła odpowiedź na pytanie: „Czy tytułem do podlegania ubezpieczeniom społecznym przez członka zarządu spółki akcyjnej, który zawarł z tą spółką umowę o świadczenie usług w zakresie zarządzania (kontrakt menadżerski) w ramach prowadzonej przez siebie pozarolniczej działalności gospodarczej, jest prowadzenie tej działalności (art. 6 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych; jednolity tekst: Dz.U. z 2013 r.; poz. 1442 ze zm.), czy umowa o świadczenie usług (art. 6 ust. 1 pkt 4 tej ustawy)?”.
Brak jest jeszcze uzasadnienia przedmiotowej uchwały, ale wynika z niej, że w przypadku zawarcia przez członka zarządu spółki z tą właśnie spółką umowy o zarządzanie w ramach prowadzonej przez menedżera działalności gospodarczej – umowa taka będzie oskładkowana jako umowa zlecenia – z pominięciem faktu, iż została zawarta w ramach prowadzonej przez członka zarządu działalności gospodarczej.
W konsekwencji podstawą obliczenia składek nie będzie już 60% przeciętnego wynagrodzenia, lecz rzeczywiście uzyskiwane przychody. Uchwała ta pozostaje zatem zdecydowanie niekorzystna dla menedżerów, tym bardziej, że ma ona moc zasady prawnej a przedstawiona w niej wykładnia wiąże od dnia podjęcia uchwały (czyli od 17 czerwca 2015 r.).
0 komentarzy