Użyczenie na rzecz spółki osobowej to nie to samo co użyczenie wspólnikowi

Niejednokrotnie we wpisach na moim blogu pojawiał się temat tzw. nieodpłatnych świadczeń. Generalną zasadą w podatkach jest to, że jeśli dany podmiot dostaje coś za darmo to powinien od tego zapłacić podatek dochodowy. Dotyczy to także zawierania umów użyczenia jako umów nieodpłatnych. Czy takie same skutki ma użyczenie określonych składników majątkowych na rzecz spółki osobowej, czy też możliwe jest tutaj jakieś zwolnienie podatkowe? Czy użyczenie na rzecz spółki osobowej jest opodatkowane?

Autor:Małgorzata Gach | Kategoria:Podatek dochodowy od osób fizycznych, Spółka cywilna, Spółka jawna, Spółka komandytowa, Spółka partnerska, | Data: . Tagi: , , , , , , , , , ,
użyczenie na rzecz spółki osobowej

Czy użyczenie na rzecz spółki osobowej jest opodatkowane?

Odpowiedź na to pytanie jest niestety taka, że niezależnie od tego byłby użyczającym i z czego na tej podstawie mogłaby korzystać Twoja spółka osobowa, wartość takiego świadczenia powinieneś u siebie opodatkować.

Interpretacja z dnia 14 lutego 2018 r.

Taki wniosek wynika m.in. także z interpretacji Dyrektora KIS sygn. 0115-KDIT3.4011.6.2018.1.PSZ.

Pytanie podatnika dotyczyło rodzinnej spółki komandytowej założonej przez Wnioskodawcę, jego ojca i matkę. Uzgodniono, że ojciec użyczy bez wynagrodzenia spółce na potrzeby jej działalności gospodarczej składniki jego majątku prywatnego. Tym samym spółka miałaby możliwość korzystania za darmo z własności jej wspólnika.

Użyczenie na rzecz spółki osobowej – argumentacja wnioskodawcy

Wnioskodawca wskazał, że w tej sytuacji spółka (a zasadniczo jej wspólnicy) nie powinni zapłacić podatku dochodowego, ponieważ z przepisów wynika, że wartość nieodpłatnych świadczeń (czyli także wynikających z  umowy użyczenia) uzyskanych od osób zaliczanych do I i II grupy podatkowej w rozumieniu podatku od spadków i darowizn jest wolna od podatku (art. 21 ust. 1 pkt. 125 ustawy o PIT).

Skoro zatem spółka osobowa jest spółką transparentną podatkową a przychody i koszty są rozpoznawane na poziomie wspólników a nie spółki, to użyczenie od ojca (zaliczanego do I grupy podatkowej) na rzecz syna – wspólnika czy żony – wspólniczki nie powinno podlegać żadnym podatkom.

A co na to organ podatkowy?

Niestety organ podatkowy stwierdził, że to spółka komandytowa jako odrębny podmiot prawa a nie syn lub żona – będzie stroną umowy użyczenia.

Tym samym przyjął, że:

Świadczenie to, mające konkretny wymiar finansowy, należy zatem przypisać spółce i przyjąć do ustalenia przychodu poszczególnych wspólników z tytułu udziału w tej spółce.

Wniosek zatem z tego taki, że posiadając spółkę osobową nie możesz skorzystać z możliwości zwolnienia od opodatkowania nieodpłatnych świadczeń od osób najbliższych.

Jeśli jednak prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą, to możesz korzystać z tego przepisu.

Polecane wpisy

Zostaw swój e-mail, aby być ze mną na bieżąco.