Interpretacje podatkowe – kolejne problemy z ich wydawaniem
Jak wynika z kolejnej publikacji dziennika Rzeczpospolita (4.11.2016 r.) już niedługo instytucja „interpretacji podatkowych” może stać się instytucją martwą.
Co przeczytamy w tekście Rzeczpospolitej
Rzeczpospolita donosi, że organy podatkowe uprawnione do wydawania interpretacji podatkowych coraz częściej odmawiają wydania interpretacji i sugerując dążenie podatników do unikania opodatkowania – wskazują na konieczność uzyskania opinii zabezpieczającej za 20.000 zł.
Dzieje się tak też w sprawach do tej pory w zdecydowanej większości przypadków pozytywnie rozpoznawanych w interpretacjach podatkowych jak np. opodatkowanie w przypadku programów motywacyjnych w spółkach.
Klauzula unikania opodatkowania vs interpretacje celu jej wprowadzenia
Cóż…… należało się domyślać, że klauzula unikania opodatkowania bynajmniej nie będzie interpretowana zgodnie z celem jej wprowadzenia, ale pewne kwestie zmierzają już do absurdu.
Jeśli organy podatkowe nie chcą wydawać zwykłych interpretacji podatkowych, to dla wyłączenia fikcji może trzeba dokonać po prostu zmiany w przepisach i pozostawić tylko opinie zabezpieczające (no może za trochę mniejszą jednak odpłatnością i szybciej wydawanych), nie bawiąc się w funkcjonowanie „martwych” interpretacji podatkowych.
Skoro wszystko może być potencjalną optymalizacją albo unikaniem opodatkowania to chyba pozostanie pytać tylko o obowiązujące stawki podatkowe. A chyba nie o to chodziło ustawodawcy przy wprowadzaniu przepisów dotyczących interpretacji podatkowych. Trudno stwierdzić do czego to zmierza…, ale na pewno nie w dobrym kierunku. Tzn. nie w kierunku dobrym dla podatników.
Zresztą jak wynika z innych informacji nie jest to jedyne novum MF
Wczoraj np. okazało się, że istnieją realne plany, żeby opodatkować Fundusze Inwestycyjne Zamknięte. Do tej pory dla przypomnienia same fundusze korzystały ze zwolnienia od opodatkowania dochodów podatkiem CIT. Podatek pojawiał się dopiero na etapie realizacji zysków (wykup/umorzenie). Opodatkowanie było zatem jednokrotne. Obecna propozycja idzie w kierunku podwójnego opodatkowania.
Wątpliwe czy tę metodą MF uda się uzyskać więcej środków z podatków, szczególnie, że inwestorzy mogą w takiej sytuacji przenieść swoją aktywność poza granice RP. Zaznaczyć też trzeba, że temat ten jest zupełnie świeży i pojawił się dopiero w ostatnich dniach. Jeśli jednak zostanie szybko przeprocedowany, to zmiana może zacząć obowiązywać już od przyszłego roku.
0 komentarzy